Articles Comments

Genel Blog! » Oyun » En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

Google reklamları..

Online oyun denilince ilk akla gelen oyunların başında Ogame gelmektedir. Ülkemizde online oyun sektör hacmi yalaşık 400milyon tl civarıdır. Buda yarıtımcıların iştahını kabartmaktadır. Buda yeni yeni oyunlar ve rekabet ile gün geçtikçe daha iyi oyunlar gelmektedir. Şimdi yeni piyasaya çıkan oyunları inceleyelim.

The West

the west1 280x152 225x122 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

the-west1

The West, ödül almış nadir tarayıcı tabanlı oyunlardan biri. Oyun, isminden de anlaşılacağı gibi Vahşi Batı’da geçiyor. Ancak bu sefer öyle binalar inşa edip, birimler üretip bir yerlere saldırmak yok. Sadece tek bir karakteri kontrol ettiğimiz oyunda Vahşi Batı’nın en vahşi tipleriyle düellolar ediyor, çeşitli işlere girip para kazanıyor, zorlu görevlere atılıp birbirinden güzel kızları kurtarıyorsunuz.

Oyuna ilk başladığınızda cebiniz tamtakır, yani ne bir para var ne de sizi farklı kılan bir “item”. Öncelikle sizi her zaman olduğu üzere basit ve güzel bir eğitim aşaması bekliyor. Bu öğretici görevler sayesinde nasıl düello yapacağınızı, bir işte nasıl çalışıp para kazanacağınızı, kimlerden görev alabileceğinizi öğreniyorsunuz.

Her karakterin dört farklı yeteneği bulunuyor. Görev yapıp seviye atladıkça bu yetenek puanlarını kullanarak karakterinizi daha da geliştiriyorsunuz. Seviyeniz 10 olduğunda ise artık sınıf seçebiliyorsunuz. Bu sınıflar şöyle:

Adventurer : Trapper, Wanderer, Indian, Prospector

Dueler: Bounty Hunter, Gunslinger, Bandit, Hangdog

 

Ministry of War

 

İşte oldukça gelişmiş, detaylı bir MMORTS oyunu. Aslında oyunda “hero” sistemi mevcut olduğu için MMORPG olarak da sınıflandırılabilir ama oynanış bakımından daha çok strateji olarak adlandırmak doğru olacaktır. Oyun, Heroes of Gaia’nın da

ministryofwar1 225x180 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

ministryofwar1

yapımcısı olan Çinli oyun yapım firması Snail Games tarafından geliştirilmiş. Dolayısıyla daha önce Heroes of Gaia oynamış olanlar Ministry of War’un da ne kadar başarılı olduğunu şimdiden kestirebilirler.

Oyuna başlarken dört farklı medeniyetten birini seçmeniz gerekiyor. Bunlar Roma, Mısır, İran ve Çin. Her medeniyetin kendine has özellikleri bulunuyor. Üstelik yaptığınız seçime göre grafikler ve müzikler de değişiklik gösteriyor. Tıpkı Travian’da olduğu gibi Ministry of War’da da bir son bulunuyor, yani diğer medeniyetleri fethetmeniz hâlinde oyun bitiyor ve yeni bir çağ başlıyor

Ministry of War, oldukça geniş bir dünyaya sahip. Bu dünyayı ister kara yoluyla isterseniz de deniz yoluyla keşfedebilirsiniz. Farklı bir oynanış sunan Ministry of War, hero sistemiyle de bir zamanların muhteşem strateji oyunu Gengkhis Khan’a oldukça benziyor.

Worker: Cowboy, Quaker, Craftsman, Mortician

Soldier: Cavalryman, Mexican, Mercenary, Iroquois

 

Tribal Wars

 

tribal wars1 225x144 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

tribal-wars1

Tribal Wars, en eski web tabanlı MMORPG’lerden biri. Oyun, diğerleri gibi çok muhteşem grafikler sunmuyor olsa da oldukça detaylı. Oyuna basit bir şehrin yönetimini üstlenerek başlıyorsunuz. Bu şehri daha sonra oldukça büyük bir imparatorluk hâline getirmeniz gerekiyor. Ancak oyunun en büyük özelliği olan PvP sistemi, imparatorluğa giden yolda bir hayli tökezlemenize sebep olacaktır.

Tribal Wars, açık bir PvP sistemine sahip olduğu için her an saldırıya uğrayabilirsiniz. Bunun için bir an evvel kaynak üretimine geçip, doğru savunma stratejisi oluşturmanız gerekiyor. Öyle hemen şu binayı da kurayım, bunu da kurayım derseniz, bir anda neye uğradığınız anlayamadan şehrinizin fethedilmesine tanık olabilirsiniz.

Diğer tarayıcı tabanlı MMORPG’lerde asker sayısı bazen çok büyük önem teşkil etmeyebiliyor. Örneğin Lord of Ultima’da eğer bir kale inşa etmediyseniz kimse size saldıramıyor, dolayısıyla hemen büyük sayıda askerden oluşan bir ordu kurmanıza gerek yok; fakat aynı şeyi Tribal Wars için söylemek mümkün değil. Bir an evvel güçlü bir ordu oluşturup, tehlike sezdiğinizde rakiplerinize siz saldırın!

 

 

Travian

 

Travian da tıpkı Tribal Wars gibi oldukça eski oyunlardan, hatta belki de en eskisi diyebiliriz. Roma İmparatorluğu döneminde geçen oyun, diğer web tabanlı oyunlara göre farklı bir sisteme sahip. Her ne kadar yine basit bir şehri büyük bir

travian3 225x120 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

travian3

imparatorluğa dönüştürmek teması üzerine kurlu olsa da Travian’ı ayıran en önemli özellik, her 300 ya da 100 günde bir oyunun sonlanıyor olması.

Sunucu tipine göre değişim gösteren bu zaman sonunda NP tarafından kontrol edilen ırk yani Natar’lar, sürekli olarak oyundaki diğer şehirlere saldırmaya başlıyor. Oyuncular da bu esnada bir Wonder üretmeye çalışıyorlar. Bu saldırılara rağmen ilk olarak Wonder üretebilen oyuncu, oyunu kazanmış oluyor. Daha sonra da sunucu yeniden başlatılıyor ve yeni oyuna geçiliyor.

Oyunda seçilebilecek üç farklı ırk var. Bunlar Romalılar, Galyalılar ve Cermenler. Her ırk yine farklı özelliklere sahip. Hepsinin ayrı birer avantaj ve dezavantajı bulunuyor. Bu özellikler dışında her ırkın 10 adet farklı askeri gücü bulunuyor. Tüm bu özellikleri iyi bilmeniz halinde, oyunu sürekli olarak siz kazanabilirsiniz.

 

Grepolis

 

grepolis 225x127 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

grepolis

300 Spartalı filmini ya da Spartacus dizisini seyrettikçe gaza geliyorsanız Grepolis’i kesinlikle oynamanız gerek. Oyun, düşündüğünüz gibi karın kası yapmış adamların savaşlarını kontrol etmenize imkân tanımıyor; ancak bu adamların üretilmesinden ve nereye saldıracaklarına karar vermekten siz sorumlusunuz.

Diğer tarayıcı tabanlı MMORPG oyunlarında olduğu gibi Grepolis’te de yapmanız gereken önce kereste atölyesi, gümüş ocağı ve taş ocağı üretip kaynak elde etmek. Bu kaynaklar oldukça büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla oyunun başında, özellikle etrafınızda çok fazla şehir olmadığı sürece mümkün olduğunca bu ocakların seviyelerini artırmaya özen göstermeniz gerek.

Kaynaklar üretilirken, bunların hepsi warehouse’larda depolanıyor. Dolayısıyla gece uyuduğunuzda daha fazla kaynağın depolanmasını istiyorsanız da bu warehouse’ların seviyelerini artırmalısınız. Oyun, “Gold” satın almadığınız sürece iki bina inşası sıralamanıza imkân tanıyor. Gerçek parayla satın aldığınız Gold’lar sayesinde isterseniz bu inşa sıralamasını artırabilirsiniz.

Gold’lar aynı zamanda üretimin hızlandırılmasında da oldukça önemli. Bir diğer önemse askeri, diplomatik ve iç işlerinden sorumlu yardımcılar kiralayabilmenizde yardımcı olması. Belli miktarlarda Gold ödediğinizde, siz bilgisayar başında olmasanız bile şehrinizin geliştirilmesinden bu kişiler sorumlu oluyor. Dolayısıyla birkaç gün sonra oyuna girdiğinizde, son bıraktığınız hâlinden çok daha fazla gelişmiş bir şehirle karşılaşıyorsunuz.

Kışlaların seviyelerini artırarak da farklı birimler üretmek mümkün. Her birimin kendine has özellikleri bulunuyor. Bu özellikler sayesinde saldıracağınız şehirde üstünlük sağlıyor, bu şehirleri fethedip yağmalayabiliyorsunuz. Bu arada savunmanıza da önem vermelisiniz. Aksi

takdirde hiç beklemediğiniz bir anda komşu şehrin saldırısına maruz kalabilir, elde avuçta ne varsa kaybedebilirsiniz. Kısacası dengeyi kurmak çok önemli.

 

Ikariam

 

Ikariam da tıpkı Grepolis gibi Eski Yunan temalı bir başka oyun. Oyuna 16 köyden oluşan bir şehrin başına geçirilerek başlıyorsunuz. Her adanın iki adet temel kaynağı var. Bunlardan biri kereste, diğeriyse ait olduğunuz adanın kendine has

ikariam 225x122 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

ikariam

kaynağı. Bu kaynaklar şarap, kristal, mermer ve sülfürden oluşuyor. Şarap insanları mutlu ederken, mermer daha gelişmiş yapılar üretmenizi sağlıyor. Sülfür birim üretiminde önemli, kristal ise araştırmalarda kullanılıyor.

Ikariam’da sadece yersel birimler değil, hava ve deniz birimleri de bulunuyor. Bu sayede diğer adalara da saldırılar düzenleyebiliyorsunuz. Ancak bu birimleri kullanarak, size yapılan hava ve deniz saldırılarını da püskürtmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz birimlerin sayısı, savaşlardaki başarınızda da önem teşkil ediyor.

Her adanın ayrıca bir de wonder’ı bulunuyor. Bu wonder’lar mitolojik tanrıların isimlerine sahipler. Örneğin Hephaistos Forge, Temple of Gaia, Garden of Donysuis, Temple of Athena, Temple of Poseidon gibi… Bu wonder’lar sayesinde adanızın çeşitli ek özellikleri oluyor. Bonuslarsa şehir savunması, gemi üretiminin hızı ve daha fazla maden üretimi gibi farklı unsurlardan oluşuyor.

 

Lord of Ultima

 

lordofultima 225x133 En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi

lordofultima

Lord of Ultima, oldukça yavaş ilerleyen fakat bununla birlikte pek çok detay sunan bir başka başarılı oyun. Oyunun başında oldukça başarılı bir eğitim (tutorial) bulunuyor. Bu eğitimi bitirdikten sonra kendi stratejinizi uygulayabiliyorsunuz. Size verilen şehrin planlamasından tamamen siz sorumlusunuz. Yani diğer oyunlardaki gibi nereye ne inşa edeceğiniz önceden belirlenmiş değil. Bu bakımdan oyun bir nevi eski The Settlers oyunlarına da benziyor diyebiliriz.

Ücretsiz olarak oynayabileceğiniz oyunda Diamond satın almanız hâlinde yine pek çok ek özellikten faydalanabiliyorsunuz. Örneğin birim ve yapıların üretim hızlarını artırabiliyor, birimlerin hareketlerini hızlandırabiliyor, daha fazla kaynak elde edebiliyorsunuz. Haftalık olarak tutabileceğiniz bakanlar sayesinde de şehrinizin otomatik geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Genel olarak oyun metal, odun, taş ve metal oluşturup bunları kullanarak asker üretmek, bina inşa etmek ve yemek üretmekten ibaret. İşin zevkli kısmı, farklı askerler üretip bunları ejderha ve dağ-orman madenlerine yollayıp ganimet elde etmek. Bu sayede hem askeri gücünüzü sınayabilir hem de ekstra kaynak elde edebilirsiniz. Daha sonra kendinize güvendiğinizde rakiplerinize saldırabilirsiniz.

 

 

 

  • online web tabanl oyunlar

Written by

Bize destek olmak için Lütfen yazımızı paylaşalım!!!

Filed under: Oyun · Tags: , , , , , , , , , , , ,

2 Responses to "En iyi online web tabanlı browser oyunlar listesi"

  1. Onur ŞAHİN diyor ki:

    hey gidi klan savaşlarında gecelerimi gündüzlerime kattığım günler. klanlar.org efsanedir benim için

  2. Hüseyin Emrah diyor ki:

    Bu oyunların içerisinde en sevdiğim Travian. Ama liste biraz az gibi dahada artırılabilir.

Bir Cevap Yazın

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>